Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

KORONAVİRÜS GERİMİ DÖNDÜ? YENİ VARYANT GECELERİ YAŞANIYOR!

362
Reklamı Gizle

Dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgınının yeni varyantı BA.5 ile ilgili uzmanlardan dikkat çekici bir açıklama yapıldı. Koronavirüsün en çok mutasyona uğrayan türü olan Omicron varyantının alt türü BA.5 ile ilgili çok önemli uyarı geldi.

Son dönemlerde birçok ülkede tespit edilen BA.5 ile ilgili açıklama yapan bilim insanları ve uzmanlar yeni belirtilerin de oluştuğu söyleyerek Koronavirüse yakalanıldığının bir işaretinin geceleri ortaya çıktığı belirtildi. Uzmanlar yeni bir Koronavirüs belirtisi geceleri ortaya çıkıyor. Gece aşırı terleme yaşanıyorsa, Covid-19 bulaşmış olabilir” dedi.

İngiliz medyasında yer alan haberlerde Trinity College Dublin’de biyokimya profesörü olan Luke O’Neill’ın açıklamalarına yer verildi. İrlanda radyosuna konuşan O’Neill, “BA.5’in bir diğer yeni belirtisi ise gece terlemesidir. Bu çok tuhaf değil mi” ifadesini kullandı. Resmi verilere göre ABD’deki güncel Koronavirüs vakalarının yüzde 65’i BA.5 varyantı olarak kayıtlara geçerken İngiltere’de de oranların benzer olduğu tahmin ediliyor.

Profesör O’Neill, “Belirtilerin farklı olması virüsün geçirdiği genetik değişimler sebebiyle olabilir. Ya da Koronavirüs aşılarının yarattığı bağışıklık sistemi sayesinde” dedi. Ünlü bilim insanı virüs ile birlikte hastalığın da değiştiğine dikkat çekti.

İngiltere’de yapılan ZOE Koronavirüsün Araştırma Uygulaması’nda ise en yaygın Koronavirüs belirtileri burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kuru öksürük olarak öne çıktı.

Bir yanıt yazın