KAVURUCU SICAKLIK, HARMANLARI DA KAVURDU

220
Reklamı Gizle

Ordu’da birçok üretici fındıklarını kurutmak için sahil kesimi veya köyleri tercih ederken, son yılların en kavurucu sıcaklığının yaşandığı Ağustos ayında harmanlar daha erken kaldırılmaya başlandı.

Ünye’de ve Ordu’nun bir çok ilçesinde üreticiler hasat ettikleri fındığı köylerinde bulunan beton alanlarda veya sahil kesimindeki yol kenarlarına koyarak daha kısa zamanda kurutma imkânı buluyor. Hasadın ardından fındığı patoza veren üreticiler, satış öncesi son işlem olan güneşte kurutma sürecine devam ediyor. Yüksek rakımlı köy ve mahallelerdeki sıcaklık farkı nedeniyle ürünü kurutmakta zorlanan çoğu üretici, hem sahil kesimini hem de köylerinde bulunan evlerinin önündeki beton alanları tercih ediyor.

Hava sıcaklıklarının üst seviyelerde gittiği şu günlerde fındıkları gün boyunca karıştırarak kurutan üreticiler, kimi araçlarında kimileri ise çadırlarda 24 saat nöbet tutuyor. Geçen Karadeniz Bölgesi’nin aşırı yağış dolayısıyla fındığı kurutmakta zorlananlar, bu yıl sıcak hava sayesinde kurutma işlemini daha erken tamamlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir