ERASMUS PROJESİNİN ORTAKLARI ORDU’DA

296
Reklamı Gizle

Ordu Üniversitesinin yürütücü olduğu Altınordu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ile Adil Karlıbel Özel Eğitim Meslek Okulu ve Durugöl Ortaokulu’nun yerel ortak, Romanya’dan Universitatea Alexandru Ioan Cuza Din Iasi Üniversitesi, Kuzey Makedonya’dan OOU Vasil Glavinov ilk ve ortaokulu, İtalya’dan Istituto Istruzione Superiore “A.Lincoln” özel eğitim okulu ve Yunanistan’dan Institute Of Entrepreneurship Development kurumunun yabancı ortak olarak katkı sunduğu “Beklenmedik Kriz Durumlarında Özel Gereksinimli Öğrenci ve Öğretmenlerinde Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının Sürdürülmesi ve Geliştirilmesi” isimli projenin 3’üncü ulusötesi toplantısı 14-15 Eylül tarihlerinde Altınordu’da gerçekleştirilecek.

Erasmus projemizin 3’üncü ulusötesi toplantısının açılış programı Ordu Büyükşehir Belediyesi DAVET Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Açılış programına Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, Ordu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sevim Acaröz, Şube Müdürü Demiray Getmez ile proje ortakları katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Onur Bekyürek, “Kıymetli proje ortaklarımız, değerli misafirlerimiz öncelikle sizleri tekrar aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyor, sevgi ve saygı ile selamlıyorum. 2019 yılının sonu itibari ile başlayıp 2020 yılında tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını neticesinde her yaştan ve türden insanı olumsuz yönde etkileyen sağlıksız yaşam davranışları toplumların en önemli sorunlarından biri haline gelmişti. Bu dönem incelendiğinde engeli olmayan bireyler farklı aktivite ve etkinliklerle kendilerine bir yaşam kültürü oluşturabilmişlerdi. Ancak engelli olan bireylerimiz ve aileleri için var olan problemlerine bir yenisi daha eklenmişti. Eve kapanan engelli bireylerimiz ve ebeveynleri için sağlıklı yaşam davranışı geliştirebilmeleri ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarına yönelik beceriler önceki dönemlerde konuşulsa da bu dönemde bu becerilerin günlük hayatta kullanımı daha da büyük önem kazanmıştır. Bu açıdan baktığımızda gerçek anlamda irdelenmesi ve geliştirilmesi gereken bir konu çerçevesinde Ordu Üniversitemizin yürütücülüğünde proje koordinatörümüz Doç Dr. Sevim Acaröz hocamızın gayretleri ve tüm ortaklarımızın da üstün özverileri neticesinde şu an burada bulunmaktan kurumum ve şahsım adına büyük kıvanç duyuyorum. Engelli bireylerimize, ailelerine ve bu bireylerimizin gelişimi için gayret gösteren öğretmenlerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz proje fikrimiz ile beklenmedik kriz durumlarında sağlıklı yaşam davranışları ve beslenme alışkanlıkları kazanabilmek adına neler yapabileceğimiz ile ilgili daha nitelikli fikirleri ve becerileri öğrenmiş bulunmaktayız. Burada gerçekleştireceğimiz 2 günlük çalışma ile var olan tecrübelerimizin üzerine yaklaşık 18 aylık deneyimlerimizi de katarak projemizin meyvesi olacak interaktif kitabımıza son şeklini birlikte vereceğiz. Proje dahilinde ilçemizde gerçekleştirdiğimiz etkinlik, çalıştay ve farklı aktivitelerde elde ettiğimiz deneyim, kurum olarak bizleri sorumluluk alanımızda bulunan 100’den fazla okuldaki engelli çocuğumuza, ailelerine ve öğretmenlerine ulaşarak kişisel ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi için ayrı bir motivasyon kaynağı olmuştur. Ekim ayında ilçemizde yapacağımız son çoğaltıcı etkinlik çalışması ile projemizin bitiminde gerçekleştirilecek sürdürülebilirlik faaliyetlerine tam ve etkin destek vereceğimizi de buradan belirtmek isterim. Bugün ve yarın yapılacak olan etkinliklere Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle İstanbul’da gerçekleştirilecek yeni eğitim öğretim yılı açılış programında bulunmam gerektiğinden ötürü katılamayacağım. Projelerden sorumlu şube müdürümüz Demiray Getmez buradaki görevleri benim adıma yürütecektir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından proje ortakları tarafından projeyle yapılan çalışmaların değerlendirmesi yapıldı. Projenin Yunanistan ortağı Institute Of Entrepreneurship Development kurumu tarafından hazırlanan interaktif kitabımın sunumu gerçekleştirildi. Kitabın değerlendirilmesi sonucunda projeyle ilgili yapılması gereken ek çalışmalar tespit edilmesiyle program sona erdi.

%d