BAŞKAN GÜLER’DEN, 12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ MESAJI

117
Reklamı Gizle

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 103. yıl dönümünü kutladıklarını ifade eden Başkan Güler, İstiklal Marşı’nın Türk milletinin inancının, yenilmez azminin ve vicdanının ortak sesi olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Güler, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün; aziz milletimizin bağımsızlık ve hürriyet uğruna verdiği destansı kurtuluş mücadelesini anlatan İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 103’üncü yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.
Milletçe azmimizi, kararlılığımızı, cesaretimizi, milli birlik ve beraberliğimizi ortaya koyan bu eşsiz eser, istiklal mücadelemizde ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getirmiş, milletimizin zor şartlar altında gösterdiği kahramanlık örneğini tarihe altın harflerle kazımıştır.

İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin döneminde milletimize moral ve cesaret kaynağı olmuştur.

Büyük Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı, her kelimesinde inanç her dizesinde iman her kıtasında cesaret ve kararlılık olan İstiklal Marşımız, Türk Milleti’nin geleceğine sönmeyecek bir ışık tutmuş ve tutmaya devam etmektedir.

Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda verilen mücadeleleri ve her kelimesinde vatan sevgisi olan İstiklal Marşı’mızın anlam ve önemini, yeni nesillere en iyi şekilde anlatmak öncelikli görevimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’mızın kabulünün 103. yıl dönümünü kutluyor, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.”