Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

AKÇA: “KÖRLER SAĞIRLAR, BİRBİRİNİ AĞIRLAR”

233
Reklamı Gizle

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu” toplantısında Sivil Toplum Kuruluşlarının olmamasına tepki gösterdi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan, “Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanması sonrası, alınan kararla birlikte kurul içerisinde tarımsal problemleri yaşayan ve çözüm önerilerini dile getirecek kimsenin olmamasına tepki gösterdi.

“Kurul Üyeleri Zaten Bakanlığın Bürokratlarıdır”

Tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını temin etmek için Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu’nda STK’ların olmamasını eleştiren Başkan Akça, “ Sevinelim mi, üzülelim mi bilemedim! Evet tarımın planlanması ve öncelikli stratejik ürünlerin ön plana çıkarılarak, tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olması çok önemlidir. İtirazımız şunadır ve bu itirazımızı da Tarım ve Orman Bakanlığının Bitkisel Üretim Genel Müdürünün Ordu ilinde yapmış olduğu bilgilendirme toplantısında da dile getirmiştik. Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu, Görevlendirilecek bir Bakan Yardımcısı Başkanlığında, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü, Bitkisel Üretim Genel Müdürü, Devlet Su İşleri Genel Müdürü, Hayvancılık Genel Müdürü, Strateji Geliştirme Başkanı ve Tarım Reformu Genel Müdürü tarafından oluşturulmuştur. Burada ne sıkıntı var diyebilirsiniz, oluşturulan bu kurulun üyeleri Tarım ve Orman Bakanlığı kurulduktan bu yana zaten bakanlığın bürokratlarıdır ve Tarım ve Orman Bakanlığının tüm kararlarını almaktadırlar” dedi.

“Körler, Sağırlar Birbirini Ağırlar Kurulu Olacaktır”

Oluşturulan kurul içerisinde, tarımı hayvansal üretimi temsil eden STK’ların da bulunmamasına tepki gösteren Akça, “ Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu” Oluşturulup kurulu oluşturan birimlerin Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları olması asabiyle bu kurul, “Körler, sağırlar birbirini ağırlar kurulu olacaktır. Oluşturulan bu kurulun içerisinde, Tarımı, tarımsal üretimi ve hayvansal üretimi temsil eden STK’ların da bulunması, dolayısıyla üretimdeki problemleri, yaşanan sıkıntıları ve çözüm önerilerini bu kurulda birinci elden dile getirmeleri sağlanmalıydı. STK Başkanlarından da fikir alacağız, onları da dinleyeceğiz diyebilirsiniz, fakat STK Başkanlarının da “Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulunda “ üye olması, yapılacak planlamalara ve oluşturulacak politikalara birinci elden katkı sunmaları fırsatının verilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

%d blogcu bunu beğendi: