Vali Sonel, Koronavirüs Tedbirleri Denetiminde Bulundu

140
Reklamı Gizle

Koronavirüs salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan kararların uygulamalarını denetlemek üzere İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen “’Covid-19 Tedbirleri Denetimleri’” genelgesi doğrultusunda tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de denetimlere devam edildi.
İl merkezinde Vali Tuncay Sonel’in, ilçelerde ise Kaymakamların başkanlığında, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının personelleri, mahalle muhtarları, meslek odaları temsilcileri, polis, jandarma, zabıta, özel güvenlik görevlilerinin katılımıyla oluşturulan ekiplerce, yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimler gerçekleştirildi.
Altınordu ilçemizdeki cadde ve sokaklar, lokanta, kafe, restoranlar, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber, kuaför, güzellik merkezleri, internet kafeler, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park ve piknik gibi yaşam alanlarının, Koronavirüs tedbirleri yönünden kontrollerinin yapıldığı denetim faaliyetine Vali Tuncay Sonel de eşlik etti.
“Denetimler Devam Edecek”
Yapılan Koronavirüs tedbirleri denetimi sonrası bir açıklama yapan Vali Tuncay Sonel, ”Bugun, ülkemizin her köşesinde olduğu gibi ilimiz genelinde de Covid-19’la mücadele kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Sağlık teşkilatımız ve ilgili kurumlarımızın personellerinden oluşan ekiplerce sahada denetimlerde bulunuyoruz. İçişleri Bakanımızın da talimatıyla bugün geç vakte kadar denetimlerimiz aralıksız devam edecek“ diye konuştu.
“Maske, Mesafe ve Temizliğe Dikkat Edelim”
Ordu halkından maskelerini düzgün bir şekilde mutlaka takmalarını isteyen Vali Tuncay Sonel, ”Sosyal mesafe ve temizliğe özen gösterelim. Alınan kurallara uymak, hem kendi sağlığımız, hem de diğer vatandaşlarımızın sağlığı için çok önem arz ediyor. Hep birlikte kurallara uyduğumuz takdirde Covid-19’u yeneceğiz. Ordulu hemşerilerimden maske, mesafe ve temizlik konularında özellikle hassasiyet göstermelerini istiyorum” şeklinde konuştu.
“Pozitif Vakalar Süreyi Evde Geçirmezse KYK Yurtlarında Karantinaya Alınacak”
Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında pozitif vaka ile temaslıların karantina süresini evlerinde geçirmek zorunda olduklarının altını çizen Vali Tuncay Sonel, alınan kurallara uymayan vatandaşların KYK yurtlarında karantinaya alınacağını, masraflarında kendilerinden tahsil edileceğini kaydetti.
“Sigara İçilmeyecek”
“Fidangör Caddesi olarak anılan Sırrıpaşa, Süleyman Felek, İsmetpaşa caddeleri ile sahil bandında sigara içilmesini yasakladık” diyen Vali Sonel, “Vatandaşlarımız bugün itibariyle artık maskesini takacak, mesafeye, temizliğe dikkat edecek. Maskesini indirip sigara içmeyecek, hem kendisine hem çevresine zarar vermeyecek” şeklinde konuştu.
“65 Yaş Üstü Vatandaşlar Sabah 10.00 İle 22.00 Saatleri Arasında Dışarı Çıkabilecek”
Vali Sonel, ”65 yaş ve üstü kıymetli büyüklerimiz için sokağa çıkma saatini sabah 10:00 ile akşam 22:00 arasında müsaade ediyoruz. 65 yaşındaki kıymetli büyüklerimiz dışarıda işleri varsa yine maske, sosyal mesafe ve temizliğe ve alınan saatlere riayet ederek sokağa çıkabilecekler” dedi.
“Cenazelerde Taziye Çadırı Kurulmayacak, Telefonla Taziye İletilecek”
Cenazelerde taziye çadırları kurulmaması gerektiğine de vurgu yapan Vali Sonel, ”Taziye çadırları yerine dua okuyalım, telefonla taziye dileyelim. İçişleri Bakanlığımızın genelgeleri doğrultusunda düğün salonlarında düğünler 1 saatle sınırlandırıldı. Düğünler de nikâh merasimi şeklinde yapılacak ve yemek verilmeyecek. Bilim Kurulumuzun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımızca alınan tedbirlere Ordu’muzun 19 ilçesi olarak titizlikle uyacağız” diyerek, vatandaşların alınan kurallar noktasında hassas olmalarını istedi.
“Hepimize Büyük Sorumluluk Düşüyor. Çocuklarımıza Güzel Bir Dünya Bırakalım”
Vali Tuncay Sonel, “Toplum sağlığımız, halk sağlığımız, kendi sağlığımız ve gelecekteki çocuklarımız için maske, mesafe ve temizliğe özen gösterelim. Hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Çocuklarımıza güzel sağlıklı bir dünya bırakalım. Sağlık çalışanlarımız, kamu çalışanlarımız büyük önem veriyor. Rehavete gerek yok” diyerek, vatandaşlara uyarı ve ikazlarda bulundu.
                             
Vali Sonel Dentimlere çıktı                 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir