Ünye Büyük Bir Değerini Kaybetti

379
Reklamı Gizle

Ünyeli Araştırmacı Yazar-Yüksek Orman Mühendisi M. Ufuk Mistepe tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi’nde 19 gün süren tedavi sonrası hayatını kaybetti.
Geçtiğimiz Haziran ayında emekli olmasının ardından yerleştiği Kuşadası’ndan düğüne katılmak için Samsun’a gelen, buradan da Ankara’ya dönen Mistepe, zatürre teşhisi konularak hastaneye kaldırılmıştı.
Ufuk Mistepe’nin, Ankara Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü yoğun bakım servisinde tedavi görürken bu sabah saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi.
Evli ve iki çocuk babası M. Ufuk Mistepe, emekliliği sonrası Kuşadası’na yerleşmiş, burada yaşamına devam ediyordu. Mistepe’nin cenazesinin Kuşadası’nda defnedileceği öğrenildi.
Ünye ile ilgili çok değerli araştırmaları bulunan, bu konuda topladığı çok sayıda kitap, bilgi, belge ve tarihi resimlerle geniş bir arşiv oluşturan Ufuk Mistepe, bütün bu birikimini Ünye’de açılacak bir araştırma kütüphanesine bağışlayacağını, böylelikle araştırmacıların hizmetine sunulmasını istediğini belirtmişti.

  1. Ufuk Mistepe kimdir?
  2. Ufuk Mistepe 03.03.1956 tarihinde Ünye’de Ortayılmazlar Mahallesi Keşaplı Sokak’taki evlerinde dünyaya geldi. Babası Taşçı İsiyin diye bilinen, çeşitli meziyetleri yanında yaptığı sırlı çömleklerle herkesin beğenisini kazanan ünlü Çömlekçi Baş ustası Hüseyin Mistepe, annesi Terzi Seniha Hanım’dır. Ailenin, Gülay, Selma, Nilgün isimli üç kızı, bir de Ufuk adlı erkek evladı vardır.

Ufuk Mistepe, ilk, orta ve liseyi Ünye’de okuduktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği bölümünü kazanarak yükseköğrenimini burada yapmış, 1978 yılında Orman Endüstri Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur.
1978 – 1981 yıllarında ORÜS – Akkuş Kereste Fabrikası Mühendisi,1981 – 1990 yıllarında ORÜS – Vezirköprü Mües. Müd./Hammadde, Mamul Ambar, Üretim, İnşaat, İkmal, Plânlama Şeflikleri,1990 – 1994 yıllarında ORÜS A.Ş. Bolu İşletmesi Müdürlüğü/Plânlama Müdürü, 1994 – 2000 yıllarında ORÜS A.Ş. Genel Müdürlüğü Bolu – Araştırma Plânlama Şube Müdürlüğü görevini ifa etmiş, 04.02.2000 tarihinden sonra T.M.O. Genel Müdürlüğü/ANKARA’da A.P.K. Uzmanı olarak görev yapmış, buradan 2020 Haziran ayında emekli olmuştu.
Ufuk Mistepe, Zileli olan Saliha Hanım ile evli olup biri kız diğeri erkek iki çocuk babasıdır. Oğlu, Makine Mühendisi, kızı ise eczacıdır

Bir yanıt yazın