Başkan Güler "Rüzgar Boşa Esmeyecek"

317
Reklamı Gizle

BAŞKAN GÜLER; “ENERJİDEKİ KURTULUŞ SAVAŞINI KAZANACAĞIZ!”
“RÜZGÂR BOŞA ESMEYECEK”
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı döneminde Türkiye’nin enerji geleceğinin planlamasında ortaya koyduğu vizyon ile bugün bile adından sıkça söz ettiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Akkuş Argan Yaylası’ndaki Rüzgar Enerji Santrali kurulumu için, “Bölgemizin temiz enerjide tercih edilen bir konum olması üzerine gayretle çalışıyoruz. Tüm yatırımları Kamu yapmayacak, özel sektöre de büyük imkânlar var” dedi.
Ordu Büyükşehir Belediyesinin yatırım planlaması ile bölgede başlayan hareketlilik dikkat çekiyor. Bölgede lisans alarak üretime başlayacak özel sektör firmaları türbinlerini getirmeye başladı. Rüzgâr Enerji Santrali için 65 metre uzunluğunda ve 18 ton ağırlığındaki 4MW’lı türbin kanatları Akkuş ilçesi Argan Yaylası’na taşınıyor.
O YILLARDA BU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI
Bakanlık görevini yürüttüğü yıllarda Türkiye’nin enerji konusundaki gelecek planlamasının da mimarı olan Başkan Güler o dönemde yaptığı açıklamada; “Enerjide bir bağımsızlık ve Kurtuluş Savaşı veriyoruz. Bu savaşı da yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak kazanacağız. Bundan sonra yapacağımız bütün çalışmalar yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği üzerine olacak. Hidroelektrik santralleri (HES), rüzgâr santrallerini (RES), güneş enerjisi santrallerini (GES) ve jeotermal enerji santrallerini (JES) yaygınlaştıracağız” diye konuşmuştu.
“ORDU ENERJİ İLE DE ANILAN BİR ŞEHİR OLACAK”
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kalkınmanın en önemli hamlelerinden birisinin de enerji olduğuna dikkat çeken Başkan Güler, “Bölgemizin temiz enerjide tercih edilen bir konum olması üzerine gayretle çalışıyoruz. Tüm yatırımları Kamu yapmayacak, özel sektöre de büyük imkânlar var’ dedi. Bu çalışma ile özel sektörün yatırımlardaki payının da arttığına dikkat çeken Başkan Güler, “İlave yapılacak yatırımlar ile Ordu’da Rüzgâr Enerjisi yatırımları da önemli bir değer oluşturacak. Ordu Sadece lisanslı olarak 50 MW’ı aşkın potansiyel ile birlikte lisanssız yatırımlar için de bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Gelecekte sadece şehrin değil bölgenin de enerji üretim üssü olmak isteyen Ordu ilinde Yenilenebilir Enerji ile ilgili Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları, yatırımcılar ile olan iş birliği dikkat çekiyor. Kuruluşunu yaptığımız ve etkin hizmet vermekte olan Ordu Enerji AŞ firması enerji üretimi ile şimdiden Belediyemiz kaynaklarına yetecek potansiyeli yakalamış durumda. Ülkemiz için de artık Ordu’nun Enerji ile anılan bir şehir olması bekleniyor” açıklamasında bulundu.
Türkiye’nin doğal kaynağı olan rüzgâr enerjisi son yıllarda atılan adımlarla büyük gelişmeler göstermeye başladı. Avrupa ve dünya genelinde rüzgâr enerjisi alanında önemli bir konuma kavuşan Türkiye’nin rüzgârı, ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 9’unu karşılıyor.
 
 
                                                     

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir