Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

VATANDAŞLAR ALZHEİMER’E KARŞI BİLGİLENDİRİLDİ

38
Reklamı Gizle

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle Aybastı Devlet Hastanesi, Alzheimer hastalığına dikkat çekmek için vatandaşları bilgilendirdi. Tüm dünyada 21 Eylül Alzheimer Günü nedeniyle ülke genelinde vatandaşlar bu hastalığa karşı bilgilendirmelerde bulundu.

Aybastı Devlet Hastanesi konuyla ilgili olarak yaptığı bilgilendirme açıklamasında, “Alzheimer hastalığı, ileri yaşlarda “demans” tablosuna en fazla neden olan, yaşam süresinin uzamasıyla birlikte giderek artan sıklıkta görülen, topluma getirdiği fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik etkiler nedeniyle de önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen yıkıcı bir hastalıktır. Bu nedenle, her yılın 21 Eylül günü “Dünya Alzheimer Günü” olarak belirlenmiş olup, 2023 yılının teması “Alzheimeri Tanı, Alzheimerden Korun” şeklinde belirlenmiştir. Bilindiği gibi ileri yaşlarda hafızayı, düşünmeyi, günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini olumsuz etkileyen ve genellikle ilerleyici karakter sergileyen çöküntü halleri “demans” olarak bilinir. Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine göre;

  • Dünyada 55 milyondan fazla demanslı hasta mevcuttur.
  • Küresel olarak yaşlı insanlar arasında engelliliğin ve bağımlılığın en önemli nedenlerinden biri demanstır.
  • Demans, önde gelen ölüm nedenleri arasında da yedinci sıradadır.
  • Alzheimer hastalığı demans vakalarının yarısından fazlasını (%60-70) oluşturmaktadır.

TÜİK tarafından yayımlanan 2022 yılı Türkiye Sağlık Araştırması Raporu’na göre, ülkemizde 65 yaş üzerindeki bireylerde Alzheimer görülme sıklığı %5,5 olup buna göre Ülkemizdeki Alzheimer hasta sayısının 460 binden fazla olduğu söylenebilir.

Alzheimer hastalığı sinir hücrelerinin kaybı ve beynin ilerleyici harabiyetine neden olan, iyileşmesi mevcut şartlarda mümkün olmayan, 5-10 yıllık süreci kapsayan ve yavaş seyreden ileri yaş hastalığıdır. Sağ kalım süresi hastanın yaşı, tanı sırasındaki evresi ve yeni hastalıkların ortaya çıkmasıyla yakın ilişkilidir. Erken evrede bu süre 10 yıl veya biraz üzeri iken, ileri evredeki bir hasta için ortalama 3 yıldır” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: