Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

UZUN: “HÂKİM VE CUMHURİYET SAVCILARI İKTİDARIN ETKİSİNDE KALMASIN”

Reklamı Gizle

Yeniden Refah Partisi Fatsa İlçe Başkanı Mehmet Sami Uzun, yeni adli yılın açılışı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Uzun, Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstün olduğu, Hak ve Adalet kavramlarının tam ve eksiksiz olarak vuku bulduğu, temel hak ve hürriyetler ile ifade özgürlüğünün güvence altına alındığı yeni adli yıl temennisinde bulunurken sözlerine ise şu şekilde devam etti.

”Hukukun üstünlüğü”, “Suçsuzluk Karinesi”, ”İnsan Haklarına Saygı”, ”Yargı Bağımsızlığı’’ ve “Yargıç Güvencesi “ gibi temel prensipler Hukuk Devletinin en temel ilkelerindendir. Temel hak ve hürriyetlerin teminat altına alındığı, hukukun temel prensiplerinin eksiksiz uygulandığı tam bağımsız ve tarafsız bir Yargı hayali ile adliye koridorlarında koşturmaya devam edeceğiz.

Yargı mensuplarının “Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, Gelir de adl-i ilâhi Ömer’den sorar onu” anlayışı ve sorumluluğu içinde hareket etmesi zaruridir. Hâkim ve Cumhuriyet Savcılarımızın karar verirken, kendi şahsi, siyasi ve felsefi düşüncelerinden arınarak, iktidarın etkisi altında kalmadan yalnızca hukuka ve vicdanına göre karar vermesi gerekmektedir.

Yargı’nın üç temel sac ayağından biri Savunma’dır. Adaletin tecelli etmesinde savunmayı temsil eden Avukatların önemli bir rolü bulunmaktadır. Avukatlar sadece bağımsız savunmanın bir temsilcisi değil, demokrasinin geliştirilip daha iyi yere gelmesini sağlayan bir sistemin en önemli aktörlerindendir.

Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstün olduğu, Hak ve Adalet kavramlarının tam ve eksiksiz olarak vuku bulduğu, temel hak ve hürriyetler ile ifade özgürlüğünün güvence altına alındığı, masumların aklanarak gözyaşının dindiği, suçluların cezasını çektiği, hak sahibine hakkının verildiği bir dönem olması temennisiyle, yeni adli yılın; Milletimize, Avukat Meslektaşlarımıza, Adliye Personellerimize, Hakim ve Cumhuriyet Savcılarımıza hayırlı olmasını temenni ederim” ifadelerini kullandı.

 

%d blogcu bunu beğendi: