Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

ÜNYE’NİN İL OLMASI AN MESELESİ

203
Reklamı Gizle

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, konuma dayalı verilerle üretilmiş harita üzerinden kent merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta, nüfus yoğunluğu 100 binin üzerinde 67 ilçenin il olma potansiyelinin yüksek olduğunu açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ‘il olmaya aday ilçeler’ listesinde Ünye’nin il olarak görülmesi, gurbetteki Ünyeliler başta olmak üzere ilçe genelinde büyük heyecan yaratmıştı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 100 il, bin ilçe’ önerisi, AKP Merkez Yürütme Kurulu’nda da ele alınması sonrası, genel merkezi ilk olarak 19 ilçenin il olması için çalışmalara başladı. Son yapılan araştırmada kent merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta, nüfusu 100 binin üzerinde olan Türkiye genelindeki 67 ilçenin il olma potansiyelinin yüksek olduğunu belirlendi. Bunların arasında ise Ünye ilk sıralarda yer alıyor.

İl olma potansiyeli yüksek 67 ilçe ise şöyle; Lüleburgaz, Çerkezköy, Silivri, Çorlu, Büyükçekmece, Tuzla, Kapaklı, Gebze, Çayırova, Darıca, Ereğli, Bandırma, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Tavşanlı, Edremit, Bergama, Soma, Aliağa, Akhisar, Salihli, Torbalı, Ödemiş, Nazilli, Alaşehir, Söke, Kuşadası, Milas, Bodrum, Fethiye, Serik, Manavgat, Alanya, Polatlı, Ereğli, Erdemli, Silifke, Kozan, Kadirli, Ceyhan, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Arsuz, Reyhanlı, Elbistan, Kahta, Siverek, Viranşehir, Suruç, Ergani, Akçakale, Nizip, Bismil, Midyat, Nusaybin, Cizre, Silopi, Yüksekova, Erciş, Patnos, Doğubayazıt, Fatsa, Ünye, Erbaa, Bafra, Çarşamba.

%d blogcu bunu beğendi: