ÜNYE’DE KOKARCA’YA KARŞI TUZAK KURULDU

42
Reklamı Gizle

Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile Ünye Ziraat Odası Başkanlığı iş birliğinde Türkiye’de varlığı ilk defa 2017 yılında tespit edilen Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) tahripkar ve istilacı bir türe karşı tuzaklar kuruldu.

Başta fındık olmak üzere elma, armut, turunçgil, şeftali, ceviz, Trabzon hurması, mısır, fasulye, domates, biber, patlıcan gibi ürünlerde zarar yapan polifag bir zararlı olan Kahverengi Kokarcaya karşı mücadeleler sürüyor.

Ordu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “ Fındığın önemli zararlılarından olan ve Ordu’nun bazı bölgelerinde yoğun olarak görülen Kahverengi Kokarca ile mücadele yöntemlerinden biri de biyoteknik mücadeledir. Biyoteknik mücadele çalışmalarında kullanılan, içerisinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılan feromonlar bulunan, koordinatör enstitü olan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen funnel tuzaklar asılmaya başlanmıştır. Zararlının yoğun olarak görüldüğü bölgelerde funnel tuzak ile kışlaklardan çıkmaya başlayan zararlıların takibi ve toplanarak imha edilmesi amaçlanmaktadır. Konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak için İl / İlçe müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz” ifadeleri yer aldı.