Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

Ünye’de Cumhuriyet Coşkusu

159
Reklamı Gizle

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Cumhuriyet Bayramı coşkusunu kaymakamlık sosyal medya hesabından ilk kez yapılan canlı yayınla halka seslenerek kutlarken; kutlamalar gün boyunca devam etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşatmak amacıyla Offroad araçları ve motorlu grup Cumhuriyet’e özel şehir turu attı, vatandaşlar heyecanla izledi, kimileri cep telefonuna kaydederek bu anı ölümsüzleştirdi

Bayram için Ünye’de oluşturulan özel çocuk korosu, yine kaymakamlık hesabından yapılan canlı yayınla Cumhuriyet coşkusunu izleyenlerle paylaştı.

Ünyeliler, sokakları kırmızı beyaz bayraklarla donatarak bayram coşkusunu yaşadı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesinden bu yana tam 97 yıl geçti.

Ünye’de Cumhuriyetin 97. yılı, tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizi de etkileyen Kovid-19 (koronavirüs) salgını tedbirleri kapsamında coşkuyla kutlanıyor.

-28 Ekim’de Cumhuriyet Meydanı’nda tören –

28 Ekim tarihinde Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve Atatürk’ün manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kutlamalar 29 Ekim sabahı devam etti.

-Kaymakam, ilk kez Kaymakamlık sosyal medya hesabından canlı yayınla halka seslendi

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti.

Ardından Ünye’de düzenlenen kutlamalar kapsamında bu yıl ilk kez Kaymakamlık sosyal medya hesabından Kaymakam Ümit Hüseyin Güney canlı olarak halka seslenildi.

Güney, “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 97. Yıldönümü, Cumhuriyet Bayramı hepinize kutlu olsun. Milleti yaşat ki devlet yaşasın felsefesiyle tarihte devletler kuran milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare Cumhuriyet idaresidir, düşüncesiyle bireyi esas alan, insanı yücelterek inanç ve düşünce özgürlüğünü teminat altına alan modern Cumhuriyeti kurmuştur.” dedi.

-15 Temmuz vurgusu yaptı –

Konuşmasında 15 Temmuz vurgusu yapan Ünye Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkesi Cumhuriyet rejiminin temelini oluşturur. Üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Devlet halkın devletidir. Devlet, millet varsa devlettir. Cumhuriyet demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri ile taçlandırıldığında ve milletçe içselleştirildiğinde gerçek manasını bulmaktadır ki 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar milletimizin Cumhuriyeti ne denli içselleştirdiği ve devleti ile ne kadar bütünleştiğini en bariz şekilde dost düşman herkese göstermiştir. Milletimiz gerektiğinde her türlü iç ve dış tehdide karşı, istiklal harbindeki kararlılıkla mücadele edeceğini tüm dünyaya en somut şekilde göstermektedir.” diye konuştu.

-Koronovirüs tedbirlerine dikkat çekti –

Kovid-19 dolayısıyla alınan tedbirlere sabır ve gönüllülükle riayet edilmesi gerektiğini söyleyen Güney, “Bugün hep birlikte tedbir alıp üstesinden gelmemiz gereken en önemli konuların başında salgın hastalıkla mücadele gelmektedir. Kendimiz kadar toplumumuzun her bir ferdinin sağlığına ve yaşam hakkına saygı göstererek, bilinçli yurttaşlar olarak alınan tedbirlere sabır ve gönüllülükle riayet etmeliyiz.” diye konuştu.

Bu yıl pandemi dolayısıyla Cumhuriyet Bayramı’nın alınan tedbirlerle kutlandığını işaret eden Güney şunları kaydetti:

“Bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bugüne kadar alıştığımız düzenin dışında bayramımızı kutlasak da bayram coşkusunu ve sevincini içimizde en derinden yaşıyor ve paylaşıyoruz. Salgını en kısa sürede, en az kayıpla atlatmamız için maske, mesafe ve temizlik tedbirlerine azami özen gösterelim. Salgınla mücadelede aktif görev alan kamu görevlilerimize ve özellikle sağlık çalışanlarımıza bir kez daha kolaylıklar diliyor ve şükranlarımızı sunuyorum. Hasta vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.”

Kaymakam Güney’in konuşmasının ardından Ünye Yunus Emre Offroad Spor Kulübü’nün ve Ünye Gençlik ve Motor Sporları Derneği’nin Bayramın coşkusunu yansıtmak amacıyla araç ve motorları ile şehir turu düzenledi.

Bir yanıt yazın