Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

ÜNYE BELEDİYESİ, EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

392
Reklamı Gizle

Ünye Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, toplantıda yaptığı konuşmada, Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarında, müteşebbislere verilecek olan parsellerle ilgili sözleşme aşamasına gelindiğini belirtti.

Ünye Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında pandemi tedbirleri dolayısıyla Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Meclis’te görüşülen gündem maddeleri oy birliğiyle kabul edildi.

-Başkan Tavlı covid-19 tedavisi sonrası ilk meclis toplantısına katıldı-

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Başkan Tavlı, 14 Ağustos’ta yakalandığı Covid-19 virüsü sonrası gördüğü tedavinin ardından eylül ayı ortalarında görevine dönmüştü. Başkan Tavlı, bugün Belediye Meclisinin Ekim ayı olağan toplantısına katılarak meclis oturumunu yönetti. Başkan Tavlı, tedavi sürecini anlatırken, Covid-19 pandemisinin tüm dünyada bir an önce son bulmasını dileyerek, tedbirin elden bırakılmamasını istedi.

-“OSB’de sözleşme aşamasına gelindi”-

Toplantıda meclis üyelerine gündem hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Organize Sanayi Bölgesi’nde, müteşebbislere verilecek olan parsellerle ilgili sözleşme aşamasına gelindiğini belirtti. Başkan Tavlı, bu ay içerisinde Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in de katılımıyla sanayicilere tahsis belgelerinin tesliminin gerçekleştirilmesini planladıklarını söyledi. Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili altyapı proje çalışmasının son aşamaya geldiğini kaydeden Başkan Tavlı, çalışmanın ekim ayı sonuna kadar yetişmesi için çaba sarf ettiklerini belirterek, altyapı yapım ihalesine bu yıl çıkılacağını söyledi.

-“Yol çalışmalarında ciddi hizmetler gerçekleştirdik”-

Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, belediye çalışmaları anlamında verimli bir dönem geçirdiklerini ve özellikle yol çalışmalarında ciddi hizmetler ürettiklerini söyledi. Şu ana kadar 40 km’nin üzerinde beton yolu tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunduklarını söyleyen Başkan Tavlı, yılsonuna kadar bu rakamın daha da artacağını söyledi. Beton yol çalışmalarının yanı sıra ilçe genelinde malzemeli yol bakım çalışmaları anlamında da hizmet götürülmeyen mahallenin neredeyse kalmadığının altını çizen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, ayrıca Ordu Büyükşehir Belediyesi ile birlikte birçok noktada sıcak asfalt çalışmalarının da eş zamanlı olarak yürütüldüğünü söyledi.

-“Beton santrali için yeni yer kazandırılıyor”-

Ünye Belediyesi’nin verimli bir çalışma sistemi ile kazanımlarına her geçen gün yenisini eklediğini söyleyen Belediye Başkanı Tavlı, “Daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis ettiğimiz bir arsanın Milli Emlak üzerinden kendilerine ait olan bir parselin takası ile ilgili bir müracaatımız olmuştu. Maliye Bakanlığı boyutundan yazı olumlu geldi. Şimdi Milli Emlak ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ilgilendiren yazılarımız ilgili kurumlara ulaştı. Konunun yakın takipçisiyiz. İşlemler tamamlandığında beton santrali yeni yerine taşınacak, böylece özellikle kırsal bölgelerin ihtiyacı olan beton yolları daha fazla üretme imkânı doğacak ve ayrıca yine bu alana bir konkasör şantiyesi kurulacak.” diye konuştu.

-“Çamlık’la ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum”-

Çamlık’ta yürütülen proje hakkında konuşan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, bazı kesimlerin Çamlık’ı Ünye’nin hassasiyetini başka mecralara çekmek adına kullandığını belirtti.

Başkan Tavlı, “Çamlık’ta daha önce bir yapı bulunuyordu ancak ekonomik ömrünü tamamlamış ve metruk hale gelmişti. Geçmiş dönemde burada bazı girişimler yapılmak istendi ancak Ünye kamuoyu buna müsaade etmedi. Ben buradan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etmek istiyorum. Çamlık genelinde toplam yapı inşa alan oranı yüzde elli iken bu rakam ağaçlık alanda sıfırlanmış, ticari alanda ise yüzde bir olarak belirlenmiştir. Yani neredeyse tamamı imara kapatılmıştır. Biz daha önce siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte bir istişare toplantısı gerçekleştirmiştik. Ordu Büyükşehir Belediyemizde bu hassasiyetleri göz önüne alarak bir çalışma yürüttü. Şu an orada yürütülen kafeterya çalışması sadece 215 metrekarelik bir alanda ve 1 kattan oluşuyor. Bunun ise 100 metrekaresi mutfak ve hazırlık alanı kalanı ise yine vatandaşlarımız oturabileceği bir alandan oluşuyor. Birileri ise tüm bunların dışında bir şeyler yapılıyormuş gibi feveran etmeye başladı. Bu nedenle eleştirmeyi bir kenara bırakıp Ünye konusunda hassasiyet ve samimiyetle hareket eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etmemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

-“Kültür Merkezi inşaatı mutlaka devam edecek ve bitecek”-

Yapım ihalesi sonrası başlanan ve temeli atılarak belirli bir aşamaya gelen Kültür Merkezi inşaatı hakkında da bilgi veren Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Kültür Merkezine geçen yıl içerisinde ayrılan bütçe 1 milyon lira civarındaydı. Genel Başkan Vekilimiz ve hemşerimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, milletvekillerimiz, il başkanımız, ilçe başkanımız ve diğer siyasi büyüklerimizin özverisi ile yapım işinin ihalesi gerçekleştirilmiş oldu ve temeli atılarak bir noktaya gelindi. Temeli atılan ve bir noktaya getirilen bir işin bitirilmediği görülmemiştir. İnşaatın devamı noktasında gayretlerimiz sürüyor. Müteahhit firmanın bu noktaya kadar ki alacağı olan 3,5 milyon lira Kültür Bakanlığı tarafından ödendi. 2021 yılında inşaatın devam etmesi için gerekli kaynağın aktarılması konusunda girişimlerimiz devam ediyor.” diye konuştu

-“Tabakhane Deresi ıslahı mahkeme sürecinde”-

Tabakhane Deresi Islah çalışmalarında yaşanan gelişme hakkında da meclis üyelerini bilgilendiren Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, işi yürüten yüklenici firma ile DSİ’nin mahkeme sürecinde olduğunu söyledi. Başkan Tavlı, “Tabakhane Deresi ile ilgili yüklenici ihaleyi aldı, belirli bir imalat yaptı, sonrasında ise gitti. Devlet Su İşleri ilgili firma temsilcilerini bulamıyor. Şu anda konu mahkeme sürecine taşınmış durumda. Mahkeme süreci bitecek ki yeni bir ihale yapılabilsin. Tabakhane Deresi ıslah çalışmaları ile ilgili sıkıntı budur ve kısa zamanda çözülmesini umuyoruz.” şeklinde konuştu.

-“Huzurevi ile ilgili proje hazırlanıyor, ardından yapımına başlanacak”-

Ünye’de yapılması planlanan Huzurevi ile ilgili de bilgiler veren Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, ilgili bakanlık tarafından hazırlanacak projenin ardından yapıma başlanacağını belirtti.

Başkan Tavlı, “Huzurevi ile ilgili Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na İlçe Başkanımız Kenan Selim Argan ile birlikte ziyarette bulunduk. Ziyaretimizde huzurevini hayırsever vatandaşlarımız birlikte yapacağımızı beyan ettik. Bakanlıkta huzurevi ile ilgili proje hazırlıyor. Projeyi kendimiz yaparsak bakanlık bunu işletmiyor. Bu nedenle bizlere sunulacak projeyi bekliyor. Proje hazırlanıp bizlere verildiği takdirde yapıma en kısa sürede başlayacağız.” dedi.

-“Üniversite yerleşkesi ile ilgili Rektörlüğün proje çalışmasını bitirmesini bekliyoruz”-

Üniversite yerleşkesinde çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Tavlı, “Üniversite alanına bir fakülte binasının Ünyeli hemşerilerimizle birlikte kazandırılması konusunda Ordu Üniversitesi Rektörlüğü şu anda çalışma yapıyor. Hem alanın hem de yapılacak fakülte binasının avam projesinden sonra detay projesi de bitirilince Ünyeli işadamlarımız, STK’larımız, hemşerilerimiz ve bizler de yerel yönetim olarak bu işin altından kalkarak Ünye’de bir yerleşkenin oluşmasının önünün açmış olacağız.” diye konuştu.

-“Ünye spor’a Ünye ne kadar sahip çıkarsa biz de o kadar sahip çıkarız”-

Ünye 1957 Spor’da alınan kongre kararını da değerlendiren Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, durumu değerlendireceklerini, Ünyelilerin Ünyespor’a sahip çıktığı kadar takıma sahip çıkacaklarını tekrar vurgulamak istediğini belirtti.

Meclis toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d