Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

TARİHİ ŞADIRVANA YAKIŞIR DÜZENLEME

144
Reklamı Gizle

Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler başkanlığında Ordu’da başarılı işlere imza atan Büyükşehir Belediyesi, kentin çözüm bekleyen ana sorunlarının yanı sıra, ilin marka değeri olan mekanlarına da dokunuşlar gerçekleştiriyor.

Kısa süre önce Altınordu ilçesinde bulunan ve kentin simgelerinden biri olan Osmanpaşa Şadırvanı çevresinde de düzenlenme çalışması başlatan ekipler, tarihi mirasa yakışır bir çalışmayı hayata geçirdi.

Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından tamamlanan çalışmalar kapsamında şadırvanın zarar görmüş ve eskimiş zemini doğal taşla kaplandı. Peyzaj donatılarıyla birlikte şadırvan, çevresiyle de dikkat çeken bir görünüme kavuşturuldu.

ORDU’NUN SİMGE MEKANLARINDAN

Tarihi geçmişi, büyük sütunları ve üzerinde bulunan muhteşem kubbesi ile ihtişamlı bir duruş sergileyen şadırvan, yapılan çalışmayla uzun yıllar Ordu’nun simgelerinden biri olarak ayakta kalmaya devam edecek.

1842 yılında aslen Ordulu olan Trabzon Valisi HazinedarzadeOsman Paşa tarafından yaptırılan ve Birinci Dünya Savaşında Ruslar tarafından atılan toplar nedeniyle sütunlarında çatlaklar oluşan şadırvan, tehlike arz etmesi üzerine 1937 yılında yıkılmış ve alana park yapılmıştı. 1997 senesinde dönemin Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz’ın öncülüğünde merhum Fahri Çelebi tarafından yeniden yaptırılan şadırvan ülkemizde sütunları en yüksek şadırvan olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir