Serbest Piyasada Fındık Kaç TL Oldu?

240
Reklamı Gizle

Serbest piyasada fındık fiyatları haftanın ilk günü kademeli olarak yükselişle başladı. Uzmanların beklentisi daha da yükselmesi.

Türkiye’nin fındık başkenti olarak bilinen Ordu ve çevre illerindeki fındık fiyatları, son dönemde tarihi seviyelere ulaşarak dikkatleri üzerine çekiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) belirlediği fındık alım fiyatlarının ardından, serbest piyasada fındık fiyatları hızla yükselmeye başladı. Özellikle Ordu’da, Ağustos ayının başında brüt 65 liradan sezon açılışı yapılırken, kısa sürede rekor seviyelere ulaşan bir yükseliş trendi yaşandı. Mart ayına gelindiğinde ise fındık fiyatları brüt 124 liraya kadar çıktı.

Bu yükselişle birlikte fındık fiyatları tarihi rakamlara ulaşırken, özellikle dolar bazında da ciddi bir artış yaşandı. Dolar bazında 3 dolardan 4 dolara yükselen fındık fiyatları, 1 dolarlık artışla değer kazandı. Ordu’da bugün 50 randıman kabuklu fındık fiyatı, brüt 124 liradan işlem görürken, net 119 liradan alıcı buluyor. Ayrıca, randımansız fındık alan tüccarlarda fındık fiyatının 130 liraya kadar çıktığı görülüyor.

Ordu dışında fındık üretiminin yoğun olduğu diğer illerden Samsun, Giresun ve Trabzon gibi illerde de fındık fiyatları 118 liradan 133 liraya kadar değişen aralıklarda işlem görmeye devam ediyor. Bu durum, fındık üreticileri, tüccarlar ve esnaf arasında fiyatların yakından takip edildiği bir konu haline gelmiş durumda. Karadeniz’de yaşayan binlerce insanın ekmeğini sağlayan fındık, sadece bir tarımsal ürün olarak değil, bölgenin sosyal ve ekonomik dokusunu da şekillendiriyor. Fındık fiyatlarının beklentisi, hak ettiği seviyelere ulaşması yönünde şekillenirken, bu durum bölgedeki hayatın da planlanmasında etkili oluyor.

Özetle, fındık fiyatlarındaki bu artış trendi, Karadeniz’in en önemli geçim kaynağı olan fındıkla ilgili pek çok kişinin dikkatini çekiyor ve gelecek beklentilerini şekillendiriyor.

Bugün (4 MART 2024 PAZARTESİ) Serbest piyasada fındık fiyatları İllere ve  tüccara bağlı olarak ortalama 114-123 TL arasında fiyatlanıyor.