Ordu Kesme Çiçekte De Adından Söz Ettirecek

395
Reklamı Gizle

LİSHİANTHUS ÇİÇEĞİNDE İLK HASAT YAPILDI
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatıyla başlayan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Belediyeye ait atıl durumdaki tarım arazilerini üretime açan Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Ordu’da üretimine başlanan lishianthus çiçeğinde ilk hasat yapıldı. Kent ekonomisini canlandırmak, tarımı geliştirmek için projeler üreten Büyükşehir Belediyesi, damızlık koyun, kaz, Pekin ördeği ve örtü altı sebze yetiştiriciliğinin ardından, kesme çiçek sektörüne de destek veriyor. Bu kapsamda, Altınordu ilçesinin Şahincili Mahallesi’nde yer alan belediyeye ait arazi, kesme çiçek üretimine açılmış ve Ordu için yeni bir çeşit olan lishianthus çiçeğinin üretimi başlanmıştı. Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler, Büyükşehir Belediyesinin önder ve örnek çiftçiler aracılığıyla Ordu’da yeni üretim kolları ortaya çıkardığını söyleyerek, Ordu’nun kesme çiçekçilikte de adından söz ettiren bir il olacağını belirtti.
“ATIL DURUMDAKİ ARAZİLER ÜRETİME AÇILIYOR”
Ordu ekonomisine alternatif bir tarımsal faaliyet çeşitliliği kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Güler, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önemli çalışmaları arasında yer alan atıl tarım arazilerinin değerlendirilmesi kapsamında Büyükşehir Belediyemize ait olan arazilerden uygun olanlarını cüzi bedeller karşılığında üreten insanlara veriyoruz. Kesme çiçek üretimi amacıyla Büyükşehir Belediyemize ait Altınordu ilçesi Şahincili mahallesinde bulunan araziyi de Ömer Gök isimli çiftçimize kullanım bedeli karşılığında verip, üretime açtık. 1300 m² alanda kurulan seralarda ilimiz için yeni bir çeşit olan lishianthus çiçeği yetiştiriliyor. Sözleşmeli tarım kapsamında mevsimlik çiçek üretimi de yapacak olan Ömer Gök isimli üreticimiz 40 bin kök olarak dikimini gerçekleştirdiği lishianthus çiçeğinin hasadına da başladı. Kendisi kesme çiçeğin getirisinden oldukça memnun. Bizler de ilimize alternatif bir tarımsal faaliyet çeşitliliği kazandırmamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
“ZEVKLİ VE KAZANÇLI BİR İŞ”
Aldığı geri dönüşlerden ve kesme çiçeğin getirisinden son derece memnun olduğunu söyleyen Ömer Gök ise “Süs bitkisi yetiştirmeye gülle başladık. 7 yıldır bu sektörün içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyemiz bize bir arazi gösterdi ve lishianthus çiçeğinin üretimine başladık. İlk yıl olmasına rağmen başarılı bir sezon geçiriyoruz. Seneye tecrübe kazanacak, kesme çiçekte kendimizi geliştirecek ve yeni türler de deneyeceğiz. İstihdama da çok büyük faydası olacağına inanıyoruz. Zevkli, güzel ve kazançlı bir iş. İstiyoruz ki başka arkadaşlar da bu işe girsin ve güzel bir pazar oluşsun. Bu çalışmalarımızı hayata geçirmemize destek olduğu için Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler ve ekibine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın