Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

ORÇEV: “TALAN ve YAĞMADA DURDURRAK YOK! SIRADA GÜRGENTEPE VAR”

132
Reklamı Gizle

Ordu Çevre Derneği, Gürgentepe’de yeni bir maden sahasının ihale hazırlığının yapıldığını belirterek, “Artık ölüm kalım sürecini yaşıyoruz.” denilerek, mücadeleninbüyütüleceği vurgusu yapıldı.

Türkiye genelinde maden sahalarının hızla çoğaldığına dikkat çeken Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Artık Ordu’nun her tarafı delik değiş edilecek. Fatsa’daki durum her tarafta görülecek. Fatsa’daki altın madeni sürecinde altını çizerek vurgulamıştık. Bu başlangıç, devamı gelecek diye. Fatsa, Ünye’den sonra, Fatsa-Perşembe-Gürgentepe hattı ihale edildi. Kabadüz-Altınordu ilçelerimahallerinde çinko-kurşun madeni, yetmedi Altınordu, Ulubey, Kabadüz, Mesudiye’de 9 maden sahası ihale edildi. Şimdi de Gürgentepe’de Işıktepe-Direkli- Okçabel-Tepeköy arasında madem sahası ihale aşamasında. Gürgentepe’deki alan daha önce de ihale edilmiş ancak şirket çalışmaya başlayamadığı için ruhsat 12.04.2012 tarihinde iptal oldu. Şimdi MAPEG sayfasında 08.10.2020 tarihinde yeniden ihale edilecek maden sahası kapsamına alındı. Bundan sonra yenileri de olacak. Yani Ordu’nun her tarafı talana ve yağmaya açılıyor.” dedi.

Hazırlıklı olunmalı

Gönül açıklamasını sürdürerek, “Ordu Çevre Derneği olarak doğamıza, yaşam alanlarımıza yönelik saldırılara karşı hukuksal ve fiili mücadelemizi sürdürüyoruz. Artık sorunu yaşayanlar birlikte olmalı. Birbirimizi seyrederek kazanamayız. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” demek kendi sonumuzu hazırlar. Fatsa’da mücadele ederken bunu yaşadık. Ders çıkarmalıyız ve “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” anlayışıyla hareket etmeliyiz. Biliyoruz ki, Gürgentepe son saldırı değil. Yenilerini de göreceğiz.” dedi.

Dava açtık, yetmez

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, “Ordu Çevre Derneği’nin içinde olduğu Ekoloji Birliği bileşenleri olarak 9adeti Ordu’da olan Türkiye genelinde 766 maden sahasının ihalesinin iptali için dava açtık. Dava süreci devam ediyor. 766 maden sahası öncesi ve sonrasında da yeni maden sahaları ilan edildi. Artık talan ve yağmada durdurak yok. Bu nedenle tüm ekoloji grupları birlikte hareket etmeli. Hatta yetmez, diğer STK ve partiler tek vücut olmalı, fiili mücadele vermeli.” dedi.

Yeni maden enerji yasa tasarısı iptal edilmeli

Şu an Meclis’te “Torba Yasa” kapsamında olan maden ve enerji yasa tasarısının tehlikeli durum oluşturduğuna değinen Özbucak, “İlimizde her yerde yeni maden sahaları ilan ediliyor. Bu durum tüm illerde var. Şu an Meclis gündeminde olan maden ve enerji yasa taslağı da ilan edilen ve edilecek olan sahalarda şirketlerin daha kolay çalışmasını öngörüyor. Yani Fatsa’daki altın madeni şirketi başta olmak üzere, tüm maden ve enerji şirketlerine yol temizliği anlamını taşıyor. Bu nedenle maden sahalarının iptaline yönelik mücadelemizi Meclis’teki maden ve enerji yasa teklifinin geri çektirilmesi için de harcamak zorundayız. Ekoloji Birliği olarak bu konuda etkinlere, kampanyalara başladık.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir