Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

OBB PERSONELİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ

192
Reklamı Gizle

Ordu Büyükşehir Belediyesi, herhangi bir kazada ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda hayati önem taşıyan uygulama olan ilk yardım bilincini personele aşılıyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile halkın ilk yardım konularında bilgilendirilmesi ve toplumsal farkındalık ve bilinç oluşturulması amacıyla kurulan ‘İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde ilk yardım eğitimleri devam ediyor.

Altınordu Organize Sanayi Bölgesinde bulunan İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim ve Sivil Savunma Şube Müdürlüğü İtfaiye Eğitim Merkezi (OBİTEM) bünyesinde kurulan İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde verilen eğitimlerde, kursiyerlere profesyonel sağlık ekipleri gelene kadar uygulanması gereken temel ilk yardım kuralları anlatılıyor.

BİLİNÇLİ PERSONELLER YETİŞİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi, verdiği ilk yardım eğitimleri ile bilinçli, duyarlı ve nitelikli personeller yetiştiriyor.

Eğitimlerde personellere; genel ilk yardım bilgileri, yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanamalarda ilk yardım, yaralanmalarda ilk yardım, yanık donma ve sıcak çarpmasında ilk yardım, kırık çıkık ve burkulmalarda ilk yardım, bilinç bozukluklarında ilk yardım, zehirlenmelerde ilk yardım, hayvan ısırmalarında ilk yardım, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçmasında ilk yardım, boğulmalarda ilk yardım ile hasta/yaralı taşıma teknikleri teorik ve uygulamalı olarak anlatılıyor.

KURSİYERLERE SERTİFİKA VERİLİYOR

Pandemi kuralları nedeniyle 7 kişilik gruplar halinde verilen eğitimler 2 gün boyunca 16 saatlik teorik ve uygulamalı derslerle tamamlanıyor. Grup eğitimlerinin sonunda Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen gözetmenler eşliğinde yazılı ve uygulamalı sınav yapılıyor. Sınavı geçenler “ilkyardım” yapma yetkisine sahip olarak İlk yardımcı olmaya hak kazanıyor. Sağlık Bakanlığı onaylı 3 yıl geçerli belgeye ve ilk yardımcı kimliğine sahip olan kursiyerler, kazazedelere daha bilinçli müdahale gerçekleştirebiliyor.

Eğitimler, talep edilmesi halinde tüm kamu kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına, özel kurumlara da verilmeye devam edecek.

Bir yanıt yazın