Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

KURUMLARA YANGIN EĞİTİMİ

322
Reklamı Gizle

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim ve Sivil Savunma Şube Müdürlüğüne bağlı İtfaiye Eğitim Merkezi(OBİTEM), kamu kurum ve kuruluşları ile özel müesseseler vesivil toplum örgütlerinden gelen itim taleplerini gerçekleştirerek katılımcıları belgelendirmeye devam ediyor.

İtfaiye Eğitim Merkezi (OBİTEM)de yangın güvenliği, doğada arama ve kurtarma, acil durum ve afet, ilk yardım, münferit olaylar eğitimi, yangın söndürme ve tahliye tatbikatları ileuygulama eğitimleri konuları işleniyor.

Pandemi kurallarına uyularak verilen eğitimler öncesinde kişilerin ateşleri kontrol edilerek, dezenfektan kullanımı gerçekleştiriliyor. Eğitimlerde maske, mesafe ve ortamın havalandırılmasına dikkat ediliyor.

KURUMLARIN EĞİTİMLERİ ALMASI GEREKİYOR

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 7126 Sayılı Sivil Savunma Kanunu ile Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili diğer Acil Durum Planı, Sivil Savunma Planı,Seferberlik ve Savaş Hali Hazırlık Planı vb. ilgili diğer planlar gereği kurumların yılda en az bir kez; yangın güvenliği eğitimi, acil durum ve afet eğitimi, arama ve kurtarma, söndürme ve tahliye tatbikatlarıtedbiren gerçekleştirmesi gerekiyor.

Kurumların yangın güvenliği yönünden alması gereken önlemlerin anlatıldığı eğitimlerde yangın anında yapılması gerekenler ve yangında doğru davranış şekilleri katılımcılara aktarılıyor. Yangının gelişimi ve yangın yerindeki tehlikeleranlatıldıktan sonra katılımcılara kurumlarda acil durum planı gereği oluşturulan acil durum ekiplerinin görevleri, müdahale yöntemleri ve tahliyede harekât tarzları anlatılıyor. Eğitime katılan kişilere ayrıca, gerçekleştirilen tatbikatlar ile yangınsöndürücü maddelerinin doğru kullanımı, LPG yangınlarına nasıl müdahale edileceği de gösteriliyor. Eğitimlerde acil durum ve afetlerle ilgili alınacak en etkili tedbirin öncesinde alınacakhazırlıklarla ilgili olduğuna da dikkat çekiliyor.

Bir yanıt yazın