Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

“KAVGA EDECEK ZAMANIMIZ YOK, İŞİMİZE BAKIYORUZ”

149
Reklamı Gizle

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler TV 52’de yayınlanan “Sormak Lazım” programının canlı yayın konuğu oldu. Programda Fatma Meltem Naz’ın sorularını yanıtlayan Başkan Güler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve planlanan çalışmaları masaya yatırarak önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşümle şehri yatay mimari ile buluşturmak istediklerini belirten Başkan Güler, “İmar konusu bizim namusumuz, kaçak yapıları kaldırma konusunda geri adım atmayacağız. Şehrimizi yatay mimari ile geleceğe hazırlayacağız” dedi.

“BELDE EVLERİ YIKARAK ORDU’NUN GELECEĞİNİ KURTARDIK”

Son olarak İzmir’de yaşanan deprem ardından bir kez daha önemi ortaya çıkan Kentsel dönüşüm ile Belde Evler konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Güler, “Belde Evleri yıkarak Ordu’nun geleceğini kurtardık. Burada göstermiş olduğumuz kararlılığı tüm sahil şeridimizde hukuksuz yapılan bütün yapılaşmalarda gösterdik. Ayrıca Ordu’da düzeltmemiz gereken birçok yer var. Buraları kentsel dönüşüm ile yeniden ele alarak şehrimizi yatay mimari ile geleceğe hazırlayacağız” dedi.

Başkan Güler açıklamalarına şöyle devam etti: “Her yerde olduğu gibi bizim de beğendiğimiz beğenmediğimiz yerler var. Buraları düzeltmemiz lazım. Ya düzelteceğiz ya da yeniden yapacağız. Bunun hesaplarını yapıyoruz. Bunun da bir ekonomisi var. Bunlar sadece bizim girişimimizle olmuyor, mal sahiplerinin de buna evet demesi gerekir. Bu konuda en büyük hareketi Belde Evler’i yıkarak yaptık. Belde Evler’iyıkarak Ordu’nun geleceğini kurtardık. Orada bir çarpıklığı ve aynı zamanda anayasal suçu önlemiş olduk.  Mahkemeler de bizim bu konuda haklılığımızı gösterdi. Belde Evler’i yıkarak zaten bir kentsel dönüşüme başladık. Onun dışında il genelinde daha zayıf yerler var. Buralara eğileceğiz. Buralarda yatay mimariyi teşvik edeceğiz. Çok katlı binalar olmayacak. Bunu yaparken yaşam kalitesini en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz. Sahiller halkımızın, milletimizin. Şu an da Belde Evler’in olduğu bölgeyi herkesin kullanımına açacak şekilde düzenlemesini yapıyoruz. Tabi işin hukuki yönü mahkemelerde devam ediyor. Ancak bu konuda haklı olduğumuzu mahkemeler tescil etti. Bu konuda açılan davaları kazandık. Şimdi diğer konuları sürdürüyoruz. Ama herkesin hakkı ne ise, onlara karşı çıkacak durumumuz da yok. Bu konuda bazı görüşmeler de yapıyoruz. Biz hukuk devletindeyiz. Bu konuda hak-hukuk benim hassasiyetim. Bu konuyu büyük bir ciddiyetle yürüyoruz. Şunu da belirtmek isterim. İmar konusu bizim namusumuz. Belediyelerin en önemli işi imardan geçiyor. Çünkü rant sağlayan bir iş. Çok önemli bir konu bu. Büyükşehir olarak bu konuda asla taviz vermiyoruz. Bu sadece Belde evler için değil. Ordu Karadeniz’de sahili en uzun olan il. Bu sahil boyunca bütün kaçak yapıları dün yaptığımız gibi kaldırıyoruz. Çoğunu yıktık, yıkmaya da devam edeceğiz. Bu yıkımları yaparken de kimseyi karşımıza almadık. Karşılıklı oturduk konuştuk. Onlar da bizim bu ciddiyetimizi gördükleri için ya kendileri kaldırdı ya da kendileri yıktı. Bu konuda kararlılığımızı gösterdik. Geri adım yok. Samimiyetimizi gören herkes bu konuda bize hak veriyor. Onun için Belde Evler de dahil olmak üzere imar konusunda asla taviz vermedik, vermeyeceğiz” diye konuştu.

“YATIRIM YAPACAKLARA KAPILAR SONUNA KADAR AÇIK”

Yatırımcıların Ordu’ya gelmemesi için artık bir sebep kalmadığına vurgu yapan Başkan Güler, “Ordu’ya gelen ve yatırım yapmak isteyenlere yer yok bahanesi artık ortadan kalktı. Büyükşehir Belediyesinin görevi olmamasına rağmen 100 dönümlük araziyi OSB olarak satın aldık. İlimize yatırım yapmak isteyen herkese kapılarımız sonuna kadar açık olacak” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler, sözlerine şöyle devam etti:

“Ordu’da eskiden şu deniliyordu; Yatırımcı geldiği zaman yer yok deniliyordu. Hani bir söz vardır ya Oyun bilmeyen yerim dar denilir ya, yerimiz yok! Şu anda yerimiz var. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak gittik, bu aslında belediyenin görevi de değil. 100 dönümlük bir arazinin parasını verdik. Yeni OSB’nin arazisini aldık. İş yapmak isteyen gelecek, arsa hazır. İş yapmak isteyenler artık arazi sıkıntı çekmeyecekler. Şimdi 500 dönümlük bir yer hazırlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak Ordu’ya yatırım yapmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açık olacaktır” şeklinde konuştu.

“KAVGA VE POLEMİKTEN UZAĞIZ, BİZ İŞİMİZE BAKIYORUZ”

Kavga ve polemikten uzak bir yönetim anlayışı yürüttüklerini ifade eden Başkan Güler, karga ile kartalın hikayesinden de örnek verdi. Başkan Güler, “Sürekli çalışma halinde olunca bunu yapacak ve düşünecek zamanınız olmuyor. İkincisi buna gerek görmüyorum. Bir de benim inandığım bir model var. Kartallarla kargalar arasındaki bir benzetme ile bunu anlatayım. Kartal bazen normal uçuşunu yaparken kargalar bazen onun üzerine konar ve kafasını gagalarmış. Kartal ise umursamaz uçmaya devam edermiş. Karga da gagalamaya devam edermiş. Kartal yükseldikçe karga oksijensiz kalır ve gidermiş. Dolayısıyla biz iş yapıyoruz. Bakanken de diğer görevleri yürütürken de öyleydik. Bizim en büyük amacımız skor yapmak. Ordu’da iyi bir ekip oluşturduk. Futbol tabiriyle direkt kaleye oynuyorlar. Yan ve geri pas yok. Kaleyi görünce çakıyorlar. Bütün bu işleri yaparken felsefemiz kavgaya, kötü düşünceye zaman ayırmamak. En güzel şey iş yapmak. İş yaparken zamanınız doluyor zaten. Allah herkese 24 saati eşit vermiş. Bunu iyi şeylerle de kötü şeylerle de doldurmak bizim elimizde. Bunu yaptığınızda karşı tarafta fırsat bulamıyor, oksijensiz kalıyor. Çünkü kartal uçmaya devam ediyor. Birde artık doğru yaptığınıza inandıklarında sevenleriniz artmış oluyor. Ben bugün hangi görüşte olursa olsun hiç ayrım yapmıyorum. Ben herkesin başkanıyım. Bakanken de bu politikayı uyguladık. Biz Ordu’da bütün birikimimizi ortaya koyduk ve hayatımızı vakfettik. Başka bir beklentimiz yok” dedi.

“ORDU’NUN KADERİYLE OYNAYAMAYIZ”

Büyükşehir Belediyesinde yapılan görev değişikliklerinin gerekli olduğuna dikkat çeken Başkan Güler, Ordu’nun kaderiyle oynamamak adına işini yapmayanla yollarını ayırdıklarını belirtti. Başkan Güler, “Ordu Büyükşehir Belediyesindeki değişiklikler gerekliydi. Ben göreve geldiğimde bulduğum arkadaşlarla çalıştım. Sadece ufak değişiklikler yaptım. Baktık denedik. Ben sonuç odaklı birisiyim. Cumhurbaşkanımız da bize ‘Top çevirmeyin direkt sonuca gidin’ derdi. Biz böyle alıştık. Arkadaşlar yapamıyorsa uyardım ve baktım olmuyorsa Ordu’nun kaderiyle oynayamazdık; değiştirdim. Kimse sizden mazeret dinlemek istemiyor sonuç istiyor. Yapan yapar, yapamayan gider. Ben de yapamazsam giderim. Bu işin şakası yok. Senin adamın benim adamım yok. Benim burada bir tane akrabam yok. Bir tane yakınımı işe almadım. Biz burada bir model uyguluyoruz. Sadece belediyecilik değil erdemli davranış ortaya koyuyoruz. Bunu da hiçbir karşılık beklemeden yapıyoruz. Direkt sonuç odaklı bir ekibimiz var. O nedenle Türkiye’de örnek olan bir belediye olduk” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: