“İnsani Şartlarda Yaşamak Anayasal Hakkımızdır”

71
Reklamı Gizle

Ordu SMMM Oda Başkanı M. Ender Sönmez, Mali Müşavirlerin artan iş yüklerinin altını çizerek, “Mali Müşavirlerin işlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için haklı ve insani taleplerimizin ivedilikle hayata geçirilmelidir” dedi.

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı M.Ender Sönmez, Mali Müşavirlerin giderek artan iş yükünü hafifletecek çözümlerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine çağrıda bulundu.

Sönmez’in yaptığı açıklamada, Mali Müşavirlerin zorlu iş koşulları altında çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekilerek, iş yükünün dayanılmaz boyutlara ulaştığı vurgulandı. Devletin vergi gelirlerini toplamak ve çeşitli planlamalar yapmak için ihtiyaç duyduğu verilerin Mali Müşavirler aracılığıyla toplandığına değinilen açıklamada, iş yükündeki artışın ve veri toplama süreçlerindeki sorunların Mali Müşavirlerin işlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarını zorlaştırdığına dikkat çekildi.

Özellikle devletin istediği beyan ve bildirimlerin sayısının artmasıyla birlikte işlerin daha da karmaşık hale geldiğine vurgu yapılan açıklamada, “Meslek mensupları aracılığıyla alınan beyan ve bildirimlerin sayısı her geçen gün artmakta, bu beyan ve bildirimlerin içerikleri kolaylaşacağına zorlaşmaktadır.” denildi.

Gelişmiş ülkelerde iş verimini artırmak için haftalık çalışma günlerinin dört güne indirilmesi tartışmalarına rağmen Mali Müşavirlerin neredeyse 7/24 ofislerine hapsedildiği belirtilen açıklamada, Mali Müşavirlerin iş ve yaşam dengesini sağlayamadığı ve ağır iş yükü altında ezildiği dile getirildi.

“İş Yükü Hafifletilmeli”

Sönmez, Mali Müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözüm önerilerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine iletilmiş olmasına rağmen bu konuda sessizlik olduğunu ifade etti. Önerilerin yıllardır göz ardı edildiğini belirten Sönmez, Mali Müşavirlerin iş yükünün sadeleştirilmesi ve bilgi sistemleri alt yapılarının modernizasyonunun şart olduğunu dile getirdi.

Ayrıca, Mali Müşavirlerin sıkıntılı bir dönemde olduklarını ve meslektaşlarının gece gündüz demeden çalışarak işlerini yetiştirmeye çalıştıklarını belirten Sönmez, bu durumun Mali Müşavirlerin stres seviyelerini artırdığını ve sağlıksız bir çalışma ortamına yol açtığını ifade etti.

Son olarak, Mali Müşavirlerin işlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için yapılan bu çağrının acilen hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Sönmez, “İnsani şartlarda yaşamak biz Mali Müşavirlerin de anayasal hakkıdır.” diyerek taleplerin ivedilikle yerine getirilmesini beklediklerini ifade etti.

Sönmez’in ifadeleriyle devam eden açıklamada, “Şu an meslek camiasında bir infial hali mevcuttur. Meslektaşlarımız gece gündüz demeden rutin işlerinin yanında ay sonuna kadar 2004 yılından bu yana verileri tespit ederek enflasyon düzeltmesini uygulamak ve kurumlar vergisi beyannamelerini yetiştirmek için uğraşmaktadırlar.” denildi.

2024 yılı geçiş dönemi olması ve ikincil mevzuatın oldukça geç yayımlanması ve aşırı yoğunluk nedeniyle 2024 yılında geçici vergi dönemlerinde enflasyon düzeltme işlemlerinin yapılmaması için dayanakları ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığına yapılan müracaatın hayata geçirilmesi talep edildi.