HALKIN MÜCADELESİYLE MESUDİYE’DE TARİHİ KARAR VERİLDİ

216
Reklamı Gizle

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, Ordu’nun Mesudiye ilçesi Kale Köyü arazisinin tamamı “Vakıflara aittir” denilerek, köylüler ve torunlardan oluşan yaklaşık 5 bin kişiye açılan arazi davasının ilk duruşmasında Mahkeme, “Arazi Kale köylülerindir” hükmünü verdi.

Ordu’nun Mesudiye ilçesi Kale Köyü arazisinin tamamı “Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir” denilerek, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Kale köylüleri ve torunlarından oluşan yaklaşık 5 bin  kişiye dava açılmıştı.

Mesudiye Adliyesi’nde görülen ilk davada Mahkeme, “Arazi Vakıflara değil Muammer Özer’e aittir” “Arazi Kale köylülerindir” hükmüne vararak, arazilerin Muammer Özer’e ait olduğu onayladı. Böylece Muammer Özer ile ilgili verilen karar emsal oluşturduğundan, Kale Köyü arazisi Vakıfların değil, Kale köylülerinindir, sonucunu oluşturdu.

Mesudiye Belediye Başkanı Muammer Özer, “Tesadüf olarak ilk dava benimle ilgiliydi. Mahkemenin sayın hâkimi, “Arazi Muammer Özer’e aitti” hükmünü verdi. Başka bir deyişle araziler yüzyıllardan beri burada yaşayan Kale köylülerinindir demiş oldu. Tarihi bir karar. Bu karar emsal alındığında dava açılan tüm Kale tüm köylülerine arazilerinin, evlerinin artık onlara ait olduğu kararı verilecektir. Kale Köyümüze ve farklı şehir ve köylerde yaşayan 5 bin kişilik Kale Köyü torunlarına hayırlı olsun” diyerek, Mahkeme heyeti üyelerine teşekkür etti.

%d