Geleceğin Maskeleri

140
Reklamı Gizle

 Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp bir milyona yakın insanın ölümüne sebep olan koronavirüsten korunmak için sosyal temastan kaçınılıp hijyen kurallarına dikkat edilmesi, ayrıca maske takılması öneriliyor… Ancak tek kullanımlık maskelerin kısa ömürlü olması ve doğaya zarar vermesi endişe veriyor. Firmalar da bu noktada devreye girerek maskeleri teknolojiyle buluşturuyor

 
Dünyada 31 milyondan fazla insana bulaşan ve 1 milyona yakın insanın ölümüne neden olan koronavirüsten korunmak için uzmanlar şiddetle maske kullanılmasını öneriyor. Vakaların artmasının ardından başlangıçta sadece hasta olanlara ya da hastalık şüphesi bulunanlara önerilen maske, artık sokağa çıkmak zorunda kalan herkese tavsiye ediliyor. Virüsün hava yoluyla bulaşma zincirini kırmada maskenin öneminin vurgulanmasıyla pek çok firma maskelere teknolojik dokunuşlarını katıyor.
Uzmanlar 2021 ve 2022 yıllarına kadar virüsün hayatımızda olabileceğini dile getirirken teknolojik maskeler yılın öne çıkan ürünleri arasında yerini aldı. Üstelik bu ürünlerin yanlış maske kullanımı ihtimalini ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz.
 
UZAY ÇAĞI ESTETİĞİ…
Toronto merkezli Vyzr Technologies adlı şirketin tasarladığı kasklar, yüzü tamamen koruyor. Şirketin ‘uzay çağı estetiği’ olarak adlandırdığı BioVyzr, koronavirüse karşı bir kalkan görevi üstleniyor. 750 bin dolarlık girişimle ortaya çıkan koronavirüs kasklarının fiyatı, kutusu 50 liraya satılan kasklardan çok daha tuzlu. BioVyzr’ın ön sipariş fiyatı 378 dolar. Normal fiyatı 498 dolar olan cihazın Air modeli ise 200 dolardan satışa sunuluyor.
4 saatlik pil ömrü bulunan kasklar, HEPA filtreleri ve fanlar aracılığıyla havayı temizliyor. Böylelikle dış ortamdaki havayı solumanız gerekmiyor. Kaskın temizliği için yıkanabilir kumaş kullanılmış. Şirket ayrıca Air’in ‘AirPod’larla iyi çalıştığını’ da belirtiyor. Şirketin kurucusu Michael Hall, Forbes’a yaptığı açıklamada havayolunu kullanan yolcularla yapılan testlerin şimdiye kadar iyi gittiğini söylüyor.
TÜM MALZEMELER GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR!
Koronavirüse karşı maske geliştirenler arasında Güney Koreli teknoloji devi LG de bulunuyor. Koronavirüs salgınında kullanımı zorunlu olan maskeleri ‘akıllı’ hale getirmeyi amaçlayan şirketin geliştirdiği maskenin adı PuriCare… Şirket, dünyanın koronavirüs salgınıyla savaşmaya devam ettiği ve kısıtlamaları kademeli olarak hafifletmeye başladığı bir zamanda, maskelerin tutarsız kalitede olması nedeniyle ikilemi çözdüğünü söylüyor.
 
Haber Kaynağı : https://www.haberturk.com/teknolojik-koronavirus-maskeleri-cerrahi-maskelerin-onune-gecmeye-aday-2812155
                                
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir