BAŞKAN TAVLI, “SOKAK HAYVANLARI MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ”

81
Reklamı Gizle

Ünye Belediyesi, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte vatandaşlar ve çocuklarla bir araya gelen Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, sokak hayvanlarının korunması ve rehabilite edilmesiyle ilgili Ünye’de önemli çalışmalara imza attıklarını ifade ederek, “Mama Tesisimizde bugüne kadar 9 bin 230 kg. kadar mama üreterek sokak hayvanlarımızın beslenme ihtiyacını karşıladık. Barınak konusunda da önemli adımlar attık ve Bakanlıklarımızın yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda Ünye’de, sokak hayvanları meselesini çözeceğiz” dedi.

Ünye Belediyesi 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik düzenledi. Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, STK ve Siyasi parti başkanlarının yanı sıra vatandaşlar ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte sokak hayvanlarının korunmasına dikkat çekildi.

“Üzerinde Çalışılan Kanun Düzenlemesi ile Bu Meseleyi Çözeceğiz”

Etkinlikte bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Sokak hayvanlarımızın sokakta yaşadığı sıkıntıların çerçevesinde bir de insanlarımızın yaşadığı sorunlar var ki bunların ikisinin de düşünülerek, her ikisinin de sorun yaşamadan yaşayacakları ortamların oluşturulması gerekli. Sahada ciddi anlamda sokak hayvanlarının çoklu bir şekilde bulunmasından dolayı bu sefer de şehrimizde yaşayan insanlarımız aşırı derecede rahatsız olmaktadır. Bununla ilgili de Allah’ın izniyle İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız iradelerini koydular. Üç Bakanlığımıza talimatlarını vererek bunun kanuni düzenlemesi yapılıyor. Allah’ın izniyle bu düzenleme ile her iki tarafın da farkındalığını oluşturularak sorunun çözümü odaklı hareketine vesile olur. Öncelikle steril ortamlarda, düzgün şartlarda barınaklarda bakılarak hayatlarını idame ettirilmesi ve kısırlaştırma ile beraber çoğalmalarının önüne de geçilmesinin İnşallah yolunu açacak bir kanun düzenlemesiyle böyle çalışma yürüteceğiz. Allah’ın izniyle bizim hazırlığımız bu konuyla alakalı var. Yerle alakalı tespitimiz yapılmış durumda. Daha önceden böyle bir girişimi Ünye olarak yaptık, maalesef sabote edildi. O dönemde bunu hayata geçiremedik çünkü mevzuat bizim yaptığımız işe yeterli gelmiyordu” diyerek bu meselenin çözülmesi için gereken adımların atıldığını söyledi.

“Mama Tesisimizde 9 bin 230 kg. Mama Ürettik”

Ünye’de, sokak hayvanlarının barınma ve beslenme ihtiyacının karşılanması konusunda belediye olarak ciddi yatırımların yapıldığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini belirten Başkan Tavlı sözlerini şöyle sürdürdü; “Tabi süreçte biz sokak hayvanlarımızın barınma ihtiyacına yönelik birçok çalışma yaptık. Beslenme konusunda da kurduğumuz mama üretim tesisimizde kuru mama üretimi yapmaktayız. Bugüne kadar 12 bin 250 kg. atık yemekten ve israf olacak 10 bin 520 adet bayat ekmekten toplam 9 bin 230 kg. mama ürettik. 233 gönüllü vatandaşımızla birlikte bu mamaların dağıtımını yaptık. Karadeniz’de belediye marifetiyle en çok sosyal tesisi işleten belediye olarak bu çerçeveden baktığımızda ciddi manada da gıda artıklarının oluştuğunu gördük. Bunları da mama tesisimizde işleyerek kuru mamaya dönüştürdük.  Böylece ciddi anlamda israfın önüne geçmiş olduk. Bu faaliyeti yürütürken çok da verimli sonuçlar aldık. İnşallah bir de barınakla ilgili kanuni düzenleme hayata geçirildiğinde sokak hayvanlarımız ve insanlarımızın rahat edebileceği huzurlu bir ortama şehrimizi kavuşturmuş olacağız.”

Başkan Tavlı konuşmasının ardından vatandaşlara ve öğrencilere mama dağıtımı yaptı.