Arıcılara Apiterapi Eğitimi Verildi

159
Reklamı Gizle

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen “Apiterapi Turizm Öncelikleri ve Apiterapi Ürünleri” adlı eğitim projesi başladı.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünde düzenlenen eğitim projesinin açılış programına, Vali Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Şeref Cınbırtoğlu, Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Proje Lideri Enver Top ile proje eğitimcileri Türkiye Apiterapi Derneği Başkanı Dr. Ali Timuçin Atayoğlu, Prof Dr. Aslı Özkırım, Uzm. Dr. Ayten Güner Atayoğlu, proje kapsamında eğitim alanlar katıldı.

25 arı ve arı ürünleri üreticisi, 20 Enstitü teknik personeli ve  5 sağlık personelinin, konu uzmanları tarafından eğitime tabi tutulacağı eğitim projesinde bir sunum yapan Türkiye Apiterapi Derneği Başkanı Doç. Dr. Ali Timuçin Atayoğlu, Apiterapi’nin; bal, arı zehri, polen, propolis, bal mumu, arı sütü, perga ve apilarnil gibi arı ürünlerinin kullanıldığı, hastalığı önleyici ve tedavi edebilme potansiyeli taşıyan bir geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulaması olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Atayoğlu, Apiterapi’nin dünyadaki önemli merkezlerde, özellikle bağışıklığın güçlendirilmesi, yara iyileşmesi kas-iskelet sistemi kaynaklı ağrılar ve bazı solunum sistemi hastalıklarının tedavisi gibi birçok amaçla destek tedavisi olarak uygulandığını, arı ürünlerinin, içerdikleri biyolojik aktif maddeler nedeniyle antioksidan, antiinflamatuvar, antimikrobiyal, antikanser ve immünstimülan etki gibi birçok faydalı özellige sahip olduğunu ifade etti.

Yapılan sunumun sonunda, projeye katkılarından dolayı Türkiye Apiterapi Derneği Başkanı Doç. Dr. Ali Timuçin Atayoğlu’na Vali Muammer Erol tarafından plaket, OBB Başkan Vekili Celal Tezcan tarafından teşekkür belgesi verildi.

Proje kapsamında, Türkiye Apiterapi Derneği Başkanı Doç. Dr. Ali Timuçin Atayoğlu, Başkan Yardımcısı Uzman Dr. Ayten Güner Atayoğlu, Hacettepe Üniversitesi Harüm Müdürü Prof. Dr. Aslı Özdemir Özkırım, Apiturizm/Apiterapi ve Arıcılık Uzmanı Bahri Işık, Doğa Turizmi ve Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Ertekin tarafından 4 gün boyunca eğitim verilecek.