Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

ANABİLİM DALI BAŞKANI ORDUYU ’UYARDI: “İSTİLA EDİLEBİLİRİZ”

804
Reklamı Gizle

Dünyanın Kuzeybatı Pasifik Okyanusunda bulunan “Sebastes Schlegelii” isimli kaya balığı, türünün vahşi oluşundan dolayı son yıllarda meydana gelen küresel iklim değişikliği nedeniyle Karadeniz’de görüldü.

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, “Karadeniz’e yeni bir tür daha girdi. Muhtemelen tehlikeli bir istilacı tür olacak. Pasifik denizinin bir türü. Akdeniz’de Ege’de Marmara’da yok ama Karadeniz’de var.  Karadeniz’in dengesi her geçen gün bozuluyor. Gelecekte çok karşılaşacağız” diyerek uyarı yaptı.

“Sebastes Schlegelii” İsimli Kaya Balığı Hakkında Bilgiler

Doğal dağılım aralığı Japonya, Kore yarımadası ve Çin’i içeren tipik bir dipte yaşayan kuzey türüdür. Bu kuzeybatı Pasifik kökenli tür, yakın zamanda Kırım ve Kafkas kıyılarından (Kuzey Karadeniz) kaydedilmiştir ve bu türün girişinin ya balastlı sular ya da Crassostrea gigas’ın (Pasifik istiridyesi) iklimlendirilmesi olduğu varsayılmıştır. 16 Ağustos 2023’te, daha önce Türk deniz sularından bildirilmemiş bir balık olan Ordu kıyılarında (güneydoğu Karadeniz) 20,6 cm standart uzunlukta ve 282,1 g ağırlığa sahip tek bir S. schlegelii örneği ele geçirildi. Mevcut bilgiler, bu yabancı türün küçük miktarlarda da olsa düzenli olarak avlandığını ortaya koyuyor ve bu da bölgede muhtemelen yerleşik bir nüfusa işaret ediyor. Türler, türler arası rekabet yoluyla yerel biyolojik çeşitliliği olumsuz etkileyebileceğinden, potansiyel olarak istilacı bir balık olarak ele alınmalıdır. Nüfusunun yakından izlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir