Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

2020 Yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

159
Reklamı Gizle
Sektörel gelişmeler ile yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında yapıldı.
Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen 2020 yılı 4. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na, Vali Tuncay Sonel’in yanı sıra, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri katıldı.
Toplantının hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Vali Tuncay Sonel, Ordu’da 10 sektörde toplam 253 kamu yatırım projesinin bulunduğunu, projelerin toplam bedelinin ise 5 milyar 466 Milyon TL olduğunu ifade etti.
Projelerden 130’unun halen devam ettiğini hatırlatan Vali Sonel, “Projelerimizden 27 adedi ihale, 1 adedi tasfiye ve 36 adedi proje aşamasında bulunmaktadır. Yıl içerisinde 59 adet projede %100 fiziki gerçekleşme sağlanarak yatırımlar tamamlanmıştır. İlimizdeki toplam 253 yatırım projesinin 95 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine aittir. Yatırım programında yer alan projelerimizin toplam bedeli yaklaşık 5 milyar 466 milyon ₺ olup, önceki yıllar harcaması 1 milyar 626 milyon ₺’dir. 2020 yılında 1 milyar 312 milyon ₺ ödenek ayrılan bu yatırımlarımız için yıl içinde 693 milyon ₺ harcama yapılmıştır. Genel toplamda ise yatırımlarımız için Eylül ayı sonuna kadar 2 milyar 319 milyon ₺ harcama yapılarak %42,44 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır” dedi.
Vali Sonel, gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili Ordu’ya desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlarımıza,Milletvekillerimize,yatırımcı kuruluşların yöneticilerine teşekkür etti.
Geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde komşu ilimiz Giresun’da meydana gelen sel afetinin yol açtığı hasarların giderilmesi ve yaraların sarılması konusunda makine, ekipman ve personel desteğinde bulunan başta Ordu Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve kamu kurumlarının başkan ve yöneticilerine de teşekkür etti.
2020 yılı Eylül ayı sonu itibarıyla yatırımların sektör bazındaki dağılımları ise şöyle;
Ulaştırma-Haberleşme sektöründe; tamamlanan 19, devam eden 32 ve ihale aşamasında 3 adet proje olmak üzere toplamda 54 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 4 Milyar 320 Milyon ₺ olup bugüne kadar toplam 1 Milyar 840 Milyon ₺ harcama yapılarak %42,60 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Eğitim sektöründe; tamamlanan 5, devam eden 5, ihale aşamasında 7 adet ve proje aşamasında 1 adet proje olmak üzere toplamda 18 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 134 Milyon ₺’dir. Toplamda 58,7 Milyon ₺ harcama gerçekleştirilerek %43,72 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Tarım sektöründe; devam eden 17, ihale aşamasında 10 ve proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplamda 31 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 369 Milyon ₺ olup bugüne kadar 81 Milyon ₺ harcanarak %22 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Sağlık sektöründe; tamamlanan 1, devam eden 15 ve proje aşamasında 10 adet olmak üzere toplamda 26 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 74,4 Milyon ₺ olup 64,5 Milyon ₺ harcanarak %86,6 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Turizm sektöründe; tamamlanan 9, devam eden 16, ihalesi aşamasında 1, tasfiye edilen 1 ve proje aşamasında 3 adet proje olmak üzere toplamda 30 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 46,2 Milyon ₺ olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 13,3 Milyon ₺ harcanarak %40,3 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Enerji sektöründe; devam eden 1, ihale aşamasında 4 ve proje aşamasında 3 adet olmak üzere toplam 8 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 165,6 Milyon ₺ olup 51,6 Milyon ₺  harcama yapılarak %31,1 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Konut sektöründe; tamamlanan 8, devam eden 4 ve proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplam 16 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 17,5 Milyon ₺ olan bu projelere toplamda 15,5 Milyon ₺ harcanarak  %88,7 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
İmalat sektöründe; 1 adet tamamlanan ve 1 adet de devam eden olmak üzere 2 adet proje bulunmaktadır. Toplam bedeli 382 Bin ₺ olan bu projeler için bugüne kadar 323 Bin ₺ harcama yapılarak %84,5 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Madencilik sektöründe; proje aşamasında olan 1 adet projenin toplam bedeli 322 Bin ₺’dir. Bu proje için henüz harcama yapılmamıştır.
Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 16, devam eden 38, ihalesi aşamasında 2 ve proje aşamasında 11 adet proje olmak üzere toplam 67 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 336,8 Milyon ₺ olan bu projelere toplamda 188,5 Milyon ₺ harcanarak %55,9 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Toplantıda, ilçe belediye başkanları, ilçelerinde yürütülen proje ve yatırımların son durumları hakkında bölge müdürlerinden detaylı bilgiler de aldılar ve taleplerini ilettiler.

“2020 Yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı” için 2 Yorum

  1. Yazınızı okuduktan sonra, konu hakkında hiç bilmediğim birçok şey öğrendim. Bilgi ve tecrübenizi bizlerle paylaştığınız için size derin minnettarlığımı ifade etmek isterim. Benzer bir konuyu Otomobil Forumları sitesinde de tartışmıştık. İyi ki varsınız!

  2. Hey there! Do you know if they make any
    plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get
    my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
    If you know of any please share. Thank you! I saw similar article here:
    GSA List

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir