12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

97
Reklamı Gizle

Altınordu Ordu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen anma programına, Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, daire müdürleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Altınordu Anadolu Lisesi Müdürü Bilal Şahin, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programında yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi;
“Çanakkale Zaferimizi destanına dönüştüren, heybetli kimliğimizi, yurtseverlik ve özgürlük arzumuzu, milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını, kararlılığını ‘Asım’ın nesli nesilmiş gerçek, işte namusunu çiğnetmedi, çiğnetmeyecek” diyerek, gençliğe olan güvenini gösteren, İstiklal Marşımızla bağımsızlığımızı taçlandıran Mehmet Akif. İstiklal Marşı’nı anlamak, Akif’i anlamaktan geçer. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu yüce destanı yazan ustayı, hem de yazdıran sayısız kahramanları rahmetle anarken, son sözü yine Akif’in dizelerine bırakıyorum. “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” ama Mehmet Akif Ersoylar hep olsun”

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü etkinlikleri kapsamında “Türk’ün Özü, Akif’in Sözü” konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş tarafından ödülleri verildi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı, İstiklal Marşı’nın yazılma süreci ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitlerin sunulduğu slayt gösterisi ve oratorya ile sona erdi.
Ordu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Türk’ün Özü, Akif’in Sözü İstiklal Marşı” adlı oratoryo büyük bir beğeniyle izlendi ve davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Programın sonunda sahneye çıkan Vali Muammer Erol, güzel bir anma programı hazırlayan Ordu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik etti.