Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

100 Yıllık Cumhuriyete On Binlerce Coşku

130
Reklamı Gizle

Ünye’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıldönümü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Program, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık’ın tebrikat kabulü ile başladı, sonrasında Ünye Şehir Stadyumunda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlamalar çerçevesinde Ünye Kaymakamı Ayhan Işık ile Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, vatandaşların bayramını kutlayarak selamlama yaptı.

Kutlama törenleri öncesi konuşma yapan Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, “Şanlı bir tarihi ve büyük bir medeniyet birikimine sahip yüce türk milletimizin cumhuriyet bayramını, özgürlük ve bağımsızlığımızın simgesi cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünü kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Aziz milletimizin tarihte eşine rastlanmayan bir kahramanlık destanı yazarak gerçekleştirdiği milli mücadele sonunda kurduğu cumhuriyet büyük bir atılım muhteşem bir zirvedir. Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de tarihimizin kaydettiği en büyük ve en şanlı mücadelelerden biri olmuştur.  Bu mücadele yakılmış, yıkılmış, istila edilmiş coğrafya üzerinde yeniden birleşilmesi ifadesidir. Cumhuriyet kararlılığın, azmin ve birlik olmanın ifadesidir. Cumhuriyet vatan için siper edilmiş göğüslerin kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla birleşmiş yüreklerin tarihidir. Cumhuriyet insan onuruna ve yaradılışına en yakışan bir rejim; farklı kültür, inanç ve düşüncelerin teminat altına alındığı, birlikte var olma ve ortak yaşama kararlılığıdır. Cumhuriyet bir değerler bütünüdür; bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, bir yönetim biçimidir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ülkemiz, kalkınma ve modernleşme yolunda çok önemli adımlar atmıştır. Bugün görevimiz, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığını, birliğini ve bütünlüğünü esas alarak ülkemizi daha ileri bir seviyeye taşımaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası Gölevi Anaokulu öğrenciler tarafından gösteriler sunuldu. Program şiirlerin okunması, halk oyunları gösterileri ile devam etti. Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verilirken, program tören geçişi ile sona erdi.

%d blogcu bunu beğendi: