Reklam
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle

BAŞKAN GÜLER FINDIĞA SAHİP ÇIKIYOR

79
Reklamı Gizle

Hürriyet gazetesi Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in üreticilerin elinden fındığı düşük fiyatla almaya çalışan şirketlere yönelik yaptığı açıklamaları “Fındık İçin Savaşacağım” başlığı ile manşetine taşıdı. Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi’nin sorularını yanıtlayan Başkan Güler, yaptığı açıklamalarla büyük yankı uyandırdı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi’nin sorularını yanıtladı. Selvi’nin kaleme aldığı haberde Başkan Güler’in açıklamaları Hürriyet gazetesinin manşetine taşındı.

İşte o haber ve Başkan Güler’in açıklamaları;

Ordu Belediye Başkanı Hilmi Güler, fındıkta fiyatın 54 TL olarak belirlenmesine rağmen bazı şirketlerin kartel oluşturmaya çalışarak üreticinin elinden daha düşük fiyatla fındık almaya çalıştıklarını belirtti. Ordu’nun fındığı için savaşacağını belirten Güler, “Fındığı birkaç spekülatörün insafına bırakamayız. Buna yeni bir boyut kazandıracak çalışmalar içindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ordu’da Fındık taban fiyatlarını 54 TL olarak açıklamıştı. Fındık taban fiyatları başta en çok fındık üretiminin yapıldığı Ordu ve Giresun başta olmak üzere Karadeniz’de olumlu karşılanmıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi de alımlara 22 Ağustos pazartesi günü itibarıyla başladı. Ancak fındıkta kartel oluşturmaya çalışan bazı özel sektör kuruluşlarının üreticinin elinden fındığı daha düşük fiyata almaya çalıştığı söyleniyor.

‘PİYASAYI AŞAĞIYA ÇEKME ÇALIŞMASI’

Ordu Belediye Başkanı Hilmi Güler, bu duruma tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık taban fiyatlarını açıklamasıyla birlikte başta Ordu olmak üzere bölgede büyük bir memnuniyetin oluştuğunu belirten Güler, “Ordu’da büyük bir coşku ve güzel bir çalışma ortamı var. Ama şu anda piyasayı aşağıya çekmek isteyen unsurlar da var. Onlara da yeni bir boyut kazandıracak çalışmalar içindeyiz. Biz hem Büyükşehir Belediyesi olarak hem de üretici olarak bu işin içindeyiz. Ordulular devletin alımlarından ve fiyatlarından memnun ama bunu aşağıya çekmeye çalışan yapılardan da şikâyet ediyorlar” dedi.

‘SPEKÜLATÖRLERE BIRAKAMAYIZ’

Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı olduğu dönemde Uzanlara karşı ÇEAŞ ve Kepez operasyonunu yöneten Hilmi Güler, fındık alımlarında tekel oluşturarak üreticiyi zarara uğratan şirketlere karşı harekete geçtiğini söyledi. Güler, “Ben bu konuda belli bir tecrübeye sahip biriyim. Burada klasik bir belediye başkanlığı yapmıyorum. Fındığı birkaç spekülatörün insafına bırakamayız. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Dolayısıyla buna yeni bir boyut kazandıracak çalışmalar içindeyiz” ifadelerini kullandı.

%d blogcu bunu beğendi: